Slovo k zamyšlení - Sklenice

15.08.2015 15:44

Profesor přišel do třídy se sklenicí - takovou, jaká se obvykle používá pro nakládání nebo konzervování potravin. Položil ji na katedru, pak se sklonil k zásuvce a vyndal z ní asi deset kamenů nepravidelných tvarů a pečlivě začal jeden po druhém vkládat do sklenice. Když byla sklenice úplně plná a žádný další kámen se do ní nevešel, zeptal se profesor žáků: "Je sklenice plná?" Všichni odpověděli, že ano.

"Opravdu?" Sehnul se pod stůl a zvedl ze země malý kbelík se štěrkem. Začal štěrk sypat do sklenice a lehce s ní přitom pohyboval, takže drobné kamínky zapadaly do mezer mezi kameny. Znovu se zeptal: "A teď je sklenice plná?" Nyní třída pochopila. "Asi ne," ozval se jeden hlas. "Dobře," odvětil učitel.

Znovu se sehnul, vytáhl nahoru kbelík s pískem a pak sypal písek do sklenice. Zaplnil veškerý zbývající volný prostor ve sklenici. Opět se ptal: "Je sklenice plná?" "Ne," odpověděla celá třída sborem. "Správně," na to učitel.

Vytáhl ještě džbánek s vodou, začal vodu lít do sklenice, až ji naplnil po okraj. Žákům pak položil otázku: "Co mělo znamenat všechno to, co jsem vám tady předvedl?"

Okamžitě se zvedla jedna ruka: "Znamená to: Není důležité, nakolik jsou nahuštěné úkoly, které máš splnit. Pokud budeš pracovat pořádně, vždycky se najde skulina k přidání něčeho dalšího!"

"Ne. Vyplývá z toho následující poučení: Jestliže nevložíš dovnitř nejdříve kameny, už je tam nevložíš nikdy."

Co jsou "kameny"  tvého života? Tvé děti, osoba, které dáváš svou lásku, tvoji drazí, úroveň tvého vzdělání, tvé sny, čas, který věnuješ sobě, tvé zdraví...

Pokud tyto "kameny" neumístíme nejdřív, nikdy už se do života nevejdou. Jestliže dáme přednost drobnostem (štěrku, písku), naplníme svůj život menšími věcmi. Budeme se zabývat jimi a nikdy neuznáme pravou hodnotu velkých a důležitých věcí.

Co jsou kameny tvého života?

Vlož do sklenice nejdříve ty.

Podle textu Bruna Ferrera (Hvězdy pro duši, B. Ferrero, Portál 2013)

Zpět